Historie obce

Vznik názvu obce

Jméno značí bijce zlodějů (tatové = zlí lidé, zloději), jedná se o přezdívku místa, kde lidé pobili nějakého tata. Později v těchto místech vznikla osada.

отдых в Тунисе
Tatobity


Historie obce

Významná historická data a události

1514 – nejstarší písemná zpráva o Tatobitech – popis skalského panství (dnes Hrubá Skála), uvádí se zde několik poplatníků z Tatobity

 

celý článek...


Historie obce

Kostel sv. Vavřince, fara a škola

Kostel sv. Vavřince a fara
V roce 1602 zde byl založen kostelík sv. Vavřince, byla to však spíše dřevěná kaple, také zde nebyl stálý kněz. Roku 1714 započala stavba nového kostela a byla dokončena v roce 1753. Na počátku 19. století vedl administraci farnosti národní buditel a spisovatel Antonín Marek. Roku 1884 byla postavena budova fary.

kostel

celý článek...


Historie obce

Významní občané

Rodina Zemanových
Rodina lidových umělců, kteří po sobě zanechali rozsáhlé dílo v podobě křížků, pomníčků a plastik sahajících od Tatobit až po Českodubsko.

celý článek...


Historie obce

Významné objekty

"tisíciletá" lípa – odhady o jejím stáří kolísají mezi 600 až 1000 lety. Má v objemu devět metrů a do jejího vykotlaného sukovitého vnitřku se vejde více jak 10 lidí. V roce 1923 ji mládenecký spolek „Svoboda“ obezdil a zřídil kolem ní železný plot. Dnes je podezdívka zrekonstruována a kmen obepínají dvě železné obruče. O lípě se také tradují dvě pověsti.

 

Lípa

celý článek...


Novinky na
Úřední desce OÚ
Informáček

Mobilní rozhlas

Tisíciletá lípa
Náhodný obrázek
Fotografie z obce - 4
obec
zobrazení: 2781
známka: 5.00
Dnes má svátek


Rezervace víceúčel. sportovního hřiště
SMS INFO

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl