Kultura

Vlastík 2013 aneb Domov je místo v srdci

Ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května se u nás ve škole konal šestý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2013. Letos se sešlo na dvoudenním klání celkem deset (což je maximální počet – víc bohužel vzhledem ke kapacitě školy neuspokojíme:-() týmů chtivých vlastivědného poznání. Letos jsme přivítali ve svém středu hned dva nováčky – ZŠ Koberovy a ZŠ Turnov-28.října – a rozhodně se v soutěži neztratili. Je dobře, že si Vlastík vybudoval pevné místo v kulturním kalendáři spřátelených škol a ty se k nám rok co rok vracejí. A co že to ten Vlastík je?
Jen pro připomenutí – jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák), kdy po dva dny děti plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže je Domov je místo v srdci, takže všechny úkoly směřují k poznání místa, ve kterém žijeme.

Vlastík 2013_01První den po slavnostním zahájení na děti čekaly cyklické úkoly, při kterých musely osvědčit postřeh, pohotovost a smysl pro orientaci. Jako každý rok ani letos soutěžící neminuly také protokoly – všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky – vždyť Vlastík je chlapec komplexně zdatný. Po obědě jsme pro děti připravili velkou čtyřhodinovou hru. Všichni soutěžící se přesunuli na Slavku, kde v místním lese proběhla hra ve stylu velké počítačové strategie – soutěžící nejprve museli získat potřebné prostředky pro stavbu středověkého města a potom ho vystavět tak, aby bylo co nejlépe chráněné a odolalo nájezdům případných nepřátel. Jednalo se tedy o přesnost, logiku, ale i rychlost a pohotovost…

Vlastík 2013_02

Po odpolední strategické hře přišlo na řadu opékání vuřtů a… klid na lůžku ještě ne. Všichni Vlastíci zavítali na naši půdu, kde máme expozici „Stará škola“ mapující tatobitské školství od postavení nové budovy v roce 1935 do Sametové revoluce. Průvodcem jim byl spoluautor expozice bývalý ředitel pan Jaroslav Šťastný. Po prohlídce byla pro všechny (včetně pedagogů) připravená ještě poslední hra – tatobitské Vlastíkovo putování. Každá dvojice týmů si vylosovala barvu fáborků a po nich pak jednotlivé týmy vyrazily na okružní trasu po tatobitských památkách. U každé památky byla soutěžní otázka a na tu bylo třeba co nejpřesněji zjistit odpověď. Celé klání končilo kolem půl deváté večer, takže únava po celodenním soutěžení způsobila, že záhy se celá škola ponořila do spravedlivého odpočinku unavených Vlastíků…:-)
Druhý den se děti dozvěděly průběžné výsledky a opět se vrhly do soutěžení. Čekala je třetí, závěrečná část protokolů a Vlastíkovo putování doplněné o závěrečnou skupinovou hru. Vlastíkovo putování bylo předem předpřipraveno – každý tým dostal jednu památku Českého ráje (např. Trosky) a tu měl ostatním představit – buď nějakou historickou scénkou, nebo jinou poutavou formou. Takže během hodiny a půl na školní zahradu přijeli rytíři i lapkové, králové i princezny, středověcí trubadúři, ale i televizní štáb se zajímavou reportáží o sychrovském zámku. Cílem celé hry bylo dětem připomenout kraj, ve kterém žijí a který jim nabízí tolik krásných památek a příležitostí k rodinným výletům.

Vlastík 2013_03

Po obědě na všechny už čekalo jen slavnostní zakončení a oznámení výsledků. Celkové pořadí bylo následující – vítězem dvoudenního klání se letos stali nováčci z Turnova-28.října. Dále se poskládaly týmy z Mašova, Turnova – Žižkovy ulice, Tatobit, Železného Brodu, Dobrovice, Hodkovic nad Mohelkou, Koberov, Mírové pod Kozákovem a Velkých Hamrů. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů a nějakou tu drobnost a sladké překvapení.
Na akci se podíleli, sponzorsky do soutěže přispěli a velký dík tak patří zejména Obci Tatobity v čele s paní starostkou Lenkou Malou, paní Jolaně Mazánkové za pamětní medaile, Tomáši Kubíčkovi za poskytnutí nápojů pro děti a Ivetě Pospíšilové, Daně Hoškové a Šárce Kořínkové za sladkou tečku po každém soutěžním bloku v podobě výborných domácích buchet, bublanin a perníků. Finančně nám přispěli Kovo-Mazánek s.r.o., Kašír s.r.o., a pan Miroslav Kořínek. Velký podíl na zdaru celé akce mají všichni pracovníci naší školy, neboť bez kuchyně, úklidu a pomoci by to určitě nešlo.
Všem ještě jednou děkuji a věřím, že za rok se opět všichni sejdeme tentokrát u sedmého ročníku Vlastíka 2014:-)
Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Obecní stránky

Tatobity

Návštěvnost

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.