Kultura

Dopravní hřiště MDDH Svišť pro školu i školku

Jak jsme s Beruškami slíbily, tak jsme také udělaly a čtvrtek 9. června byl den našeho dalšího vzdělávání a upevňování znalostí v řízení nemotorového vozidla. A nebyly jsme sami, přidali se k nám velcí školáci, kteří již jízdu na kolech mají v malíčku a své stroje ovládají dokonaleji.

MDDH Svišť_01 MDDH Svišť_02Nejprve bylo zapotřebí vyzkoušet obratnost v řízení slalomem mezi kužely, přejetím po úzké dřevěné lávce a největším oříškem bylo převézt za jízdy láhev s vodou z jednoho stolečku na druhý. Úkoly pro školáky nebyly jednoduché, to jsme si vyzkoušely i my Berušky.
Nespadnout z úzké lávky chtělo mnoho odvahy - tu jsme měly, ale ta zručnost nám občas chyběla :-). Avšak ani malé zakolísání nás neodradilo, protože jsme měli odborné ošetření od MDDH Svišť při ruce. Organizátoři MDDH Svišť nám předvedli, jak ošetřovat různé typy úrazů. K tomu dokonale pomohli všichni školáci, ze kterých se stali figuranti s tržným a řezným zraněním. Vše bylo tak opravdové, že až falešná vytékající krev z ran vyžadovala rychlé ošetření, které rychle poskytli připravení ošetřovatelé - školáci. Po úspěšném ošetření jsme si znovu zopakovali dopravní značky a už jsme mohli naše naleštěné stroje na dvou kolech rozjet připravenými silnicemi na fotbalovém hřišti.
Občas se jim přihodil ještě nějaký nečekaný dopravní zádrhel, ale naši starší, bystří a vnímaví dopravní kamarádi dokázali situace předpovídat a s přehledem je správně vyřešili. My Berušky jsme ovšem nezůstaly pozadu. Po pondělním tréninku na dopravním hřišti v Turnově jsme již ledacos znaly a s mnohým překážkami jsme si také věděly rady. Možná se nám ještě párkrát popletla levá a pravá strana vozovky, ale po opakovaném projetí trati jsme i toto zvládly. Dokonce i značky, které nás cestou doprovázely a pomáhaly nám v bezpečné jízdě, jsme se naučily respektovat.
Krátce po jedenácté hodině jsme odešly do školy na oběd, ale školáci ještě dvě hodiny kroužili po hřišti. Nejprve po skupinkách, pak všichni dohromady. Velkou překážkou pro všechny byl blikající železniční přejezd s mašinkou Simonkou. Také přechod pro chodce byl oříšek, ale nakonec jsme vše zvládli na jedničku. V poslední půlhodině se na nás přišel podívat i dopravní policista, který řídil dopravu a obsluhoval opravdový semafor :-).
Po skončení všech aktivit každý školák – cyklista dostal Průkaz cyklisty a pár drobností na památku.
Celé poučné dopoledne se nám moc líbilo a odnesli jsme si z něho spousty nových poznatků a užitečných zkušeností.
Fotografie z celé akce si můžete prohlédnout zde.
Vendula Zunová

Obecní stránky

Tatobity

Návštěvnost

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.