Kultura

Do školy přišel klaun Srdíčko

Milé děti,
přikutálel se k Vám s velkým úkolem Váš nový kamarád. Barevný a veselý šašek, klaun, kašpar Srdíčko. Takové mu dali jméno v cirkuse Arturo, kde vyrostl a až do včerejška šaškoval.
Při svých cestách po světě si Srdíčko a jeho kamarádi s Principálem Arnoldem Piškotou všimli, že se lidé a děti stále méně smějí, a proto se rozhodli, že svět musí uzdravit, aby se znovu začal smát.
Principál poslal klauna Srdíčka mezi děti a lidi s obrovským úkolem a bude potřebovat pomoci. Umíte, děti, pomáhat? A pomůžete také šaškovi Srdíčkovi?

klaun SrdíčkoKlaun Srdíčko se moc toulal po světě a vybíral si školku, kde by se mu líbilo. Minulý týden takhle dopoledne šel Struhami u Turnova a slyšel dětský smích a křik. Přidal do kroku a se zvědavostí, co ty děti dělají, že se tak smějí, pospíchal od nemocnice dolů z kopečka. Dětský smích a křik byl stále silnější a najednou viděl Srdíčko, proč je tam tak veselo! Děti se učí lyžovat a to je vám legrace. Někdo sjíždí rychle kopec jako závodník šusem dolů a vůbec nemá strach a někdo se teprve učí na lyžích první krůčky, ale všem se to moc líbí a moc si to užívají, všichni jsou náramně šikovní.
„Jo, to jsou ty správné děti, s těmi já naučím svět se znovu smát“, řekl si klaun Srdíčko a už se moc těšil na jejich školu. Děti si ho v tom kalupu ani nevšimly, a když nastoupily do autobusu, on se uschoval mezi lyže, do koutku v kufru. Drncání autobusu Srdíčka udundalo, až usnul. Naštěstí hlasité švitoření dětí, když vystupovaly, ho probudilo a on stačil v poslední chvilce vyklouznout ven. Nejdříve se uschoval pod keře před školkou, a když se vše uklidnilo, vklouznul dovnitř. Hned věděl, že to je to správné místo na uzdravení světa. Barev je tu dost a děti jsou veselé. U vchodu do školy uviděl velikého psa Montyho, který tu hlídal. Klaun se trošku lekl, ale když ho chundeláč přivítal s úsměvem, tak se z nich stali kamarádi. Monty ukázal Srdíčkovi celou školu a najednou si všiml, že i šaškovi dochází úsměv únavou, a nabídl mu kousek svého domečku pod schody. Srdíčko unavený, ale spokojený v koutě usnul. Již ve snu začal kout pikle, co všechno bude s dětmi podnikat a jak se společně nasmějí.
Jak dobře víte, měsíc únor je měsícem masopustním a karnevalovým. Již léta letoucí je toto roční období spojované s veselím a tancem, hojným stolem, pečením koblih a radostí. Řezníci mají napilno, protože k masopustu patří i pořádná zabíjačka. Celé veselí je provázeno barevnými průvody s maškarami. Maškary a tanec měly pro naše předky kdysi dávno mnohem hlubší smysl, ne jenom zábavu.
Lidé se rádi převlékali za různá zvířata a bytosti. A zatančit si s medvědem, bábou s nůší nebo koněm považovali za povinnost a poctu. Například symbolický polibek, poplácání od medvěda nebo vyválení panímámy ve sněhu mělo jednoznačný význam a přání, vinšování zdraví a plodnosti ženám i mužům.
Celý průvod má svůj řád. Masopustní koledování v dřívější době mělo také jiný význam, zvláště pro chudší lid, kdy už se skromné zásoby v domácnosti značně ztenčily po dlouhé zimě. Průvod masek obcházel vesnicí, dům od domu, a se zpěvem a smíchem v každém obydlí něco na zub dostal.
Masky si dělaly legraci z obyvatel domů, někdy je i mourem z komína pomazaly nebo jiné lumpárny s úsměvem vymýšlely.
Každý průvod má své stálé masky, které nesmí chybět svým významem, jako třeba medvěd nebo koník, kteří jsou spojováni s plodností a bohatou úrodou. Lidi vždy lákalo brát na sebe podobu zvířat a s ní i jejich vlastnosti - sílu, lstivost a další, které jim připisovali. Soutěžilo se, kdo bude mít hezčí masku a kdo vymyslí nejlegračnější lumpárnu.
„Děti, já jsem přišel mezi Vás, abychom si udělali společně ten nejkarnevalovější měsíc na světě a užili jsme si ho společně. Budeme se bavit a smát se, až to široko daleko uslyší všichni lidé a budou se chtít smát s námi. Společně se tak přiblížíme jaru, sluníčku a kytičkám. Jednu kytičku jsem přinesl i já Vám, abych Vám barvičky jara připomněl a Vás všechny tak na přivítanou pozdravil.“
Váš veselý klaun Srdíčko

Obecní stránky

Tatobity

Návštěvnost

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS.